Гаррі Поттер і Келих Вогню

6285

Гаррі Поттер і келих вогнюГаррі Поттер і Келих Вогню (англ. «Harry Potter and the Goblet of Fire») — четвертий роман серії «Гаррі Поттер», написаний Дж. К. Ролінґ. Опублікований 8 липня 2000 року видавництвом «Блумсбері Паблішинґ» у Лондоні. Вихід книги супроводжувався широкою рекламною кампанією і ажіотажем у колах читачів; цікавість аудиторії була, зокрема, стимульована попередженням авторки, що одного з персонажів буде вбито.

За обсягом «Келих вогню» значно перебільшує попередні частини серії. Обсяг наступних романів є більшим або приблизно дорівнює обсягові четвертого тому.

У 2000 році роман було нагороджено премією «Г’юґо». У 2005 році на основі роману знято однойменний художній фільм.

Українською мовою роман перекладений Віктором Морозовим і Софією Андрухович. Опублікований видавництвом А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА 2 січня 2002 року.

Сюжет

Хаос на Кубку Світу з квідичу
Події книги, як завжди, починаються влітку, цього разу — 1994 року.

У селі Малий Генґелтон сталося вбивство. Убитий садівник – Френк Брайс, який півстоліття назад трохи не відправився у в’язницю по звинуваченню у вбивстві сімейства Редлів.

Гаррі проводить літо у Дурслів. Він отримав лист від Моллі Візлі із запрошенням на Чемпіонат Світу з квідичу. Гаррі без особливих зусиль отримав згоду Дурслів, і наступного дня за ним прибула сім’я Візлі. Контакт маґловських і чарівногих світів не проходив зовсім вже гдобре: Артур Візлі висадив камін, намагаючись потрапити через нього в будинок, а Фред і Джордж підсунули Дадлі зачаровану іриску, від якої язик у Дадлі вирос до чотирьох футів.

Проте, Гаррі відправився з сімейством Візлі в їх будинок – Барліг. Там він познайомився з Чарлі і Білом Візлі — двома дорослими братами Рона — і зустрів Герміону Ґрейнджер, яка приїхала на день раніше.

Гаррі Поттер і келих вогню

На ранок всі вони за допомогою порталу перенеслися на Чемпіонат Світу з Квіддічу, зустріли там безліч знайомих і із захопленням дивилися матч. Вночі після Чемпіонату на місце, де розташувалися намети чарівників, напали Смертежери. Гаррі, Рон і Герміона тікали в ліс, але раптом поряд з ними хтось вимовив невідоме заклинання, і в небі над ними з’явився великий череп — Чорна мітка, яку викликали смертежери, коли здійснювали вбивство. Гаррі, Рона і Герміону оточили маги, тільки що трансгресіровавши сюди і, вважаючи, що зловили Смертежерів, спробували їх знешкодити. Батько Рона вчасно встиг їх зупинити. Один з представників міністерства почав шукати в лісі поряд з місцем цієї події і знайшов домового ельфа Вінки, чарівну паличку, що тримала в руці. Ельф належав краучу — керівникові Відділу міжнародної магічної співпраці в міністерстве магії. Крауч заявив, що Вінки не послухалася його і буде за це покарана — отримає одяг, що для будинкових ельфів означає свободу.

Незвичайний Тричаклунський турнір
Гаррі Поттер і келих вогнюПочинаються звичайні дні, Гаррі з друзями виїжджають до Гоґвартс. Знайомляться з новим викладачем захисту від Темних Мистецтв — відомим мракоборцем, Аластром Дикозором Муді Грюмом. Професор Дамблдор повідомляє, що в нинішньому році в Гоґвартсті проходитиме Тричаклунський турнір — змагання, в якому три маги повинні будуть пройти три випробування, і той, що переміг отримує нагороду. Приїжджають учні з двох інших шкіл магії, Бобатон і Дурмстранґ. Кожен з учнів всіх трьох шкіл, кому вже виповнилося на той момент 17 років, кидає в Келих Вогню записку зі своїм ім’ям. Гаррі, хоч йому і хочеться прийняти участь в турнірі, записку кинути не може, оскільки не досяг потрібного віку.

Вибробування з драконом
Гаррі Поттер і келих вогнюПриходить день, коли потрібно дізнаватися імена переможців. З Дурмстранґа бере участь Віктор Крам, з Бобатону — Флер Делакур, з Гоґвортса — Седрік Діґорі. Але кубок викидає четвертую записку — Гаррі Поттер. Всі учні і професори, враховуючи і Дамблдора, вражені — тепер Гаррі забов’язаний брати участь в турнірі. Всі вважають що це він якось зумів кинути в кубок записку, Гаррі ж все заперечує. Перше випробування — вкрасти у дракона золоте яйце. Побачивши, що Гаррі не знає, як боротися з драконом, професор Грюм натякає йому, що потрібно використовувати мітлу. На випробуванні Гаррі викликає заклинанням «Акціо» мітлу з Гоґвартсу, і літає навколо дракона, поки той не зривається з місця, тоді Гаррі швидко пікірує і отримує яйце. Перше випробування він проходить швидше за всіх.

Підводне завдання
Відкривши яйце під водою, Гаррі дізнається про друге випробування — потрібно буде проплисти дуже довго під водою і врятувати щось, що йому дороге. Пошуки потрібного рецепту в бібліотеці нічого не дають — Гарі не знає, як дихати під водою. Вранці, коли випробування вже ось-ось почнеться, до нього удається знайомий домовий ельф Добі, який влаштувався у Гоґвартсі на роботу, і дає Гаррі водорость, яку потрібно проковтнути, щоб виросли зябра і плавники. Припливши до місця, де тримають найдорожче — Рона Візлі, Гаррі бачить, що інші учасники все ще не припливли. Трохи згодом приплив Віктор Крам і врятував Герміону Ґрейнджер — вони з нею вже давно стали друзями, потім приплив Седрік Діґорі і врятував Чжоу Чанг, Флер Делакур довго не з’являлася, і Гаррі вирішив врятувати не лише Рона, але і сестру Флер, Габріель Делакур. Тільки потім він зрозумів, що нічого б не трапилося, якби хто-небудь залишився під водою — їх би все одно витягнули.

Початок відродження Лорда Волдеморта
Гаррі Поттер і келих вогнюТретє випробування — пройти лабіринт, повний пасток і першим узяти кубок вогню. Пройшовши лабіринт, Гаррі не помічає жодної пастки. Бачивши попереду кубок, він мчить до нього, але раптом поруч виплигує Седрік Діґорі. Вони біжать до кубка, але потім домовляються, що візьмуть кубок разом і обидва будуть переможцями. Узявшись за кубок, вони переносяться на кладовище. До них підходить Червонохвіст, несучи на руках щось, що нагадує немовляти. Червонохвіст бере паличку і вбиває Седріка заклинанням Авада Кедавра. Гаррі прив’язують до могильної плити і ріжуть йому руку, щоб отримати його кров. Потім беруть кість з могили і все це кидають в казан.Потім Червонохвіст відрізує собі свою руку і теж кидає в казан. Потім кладе туди немовляти.

Волдеморт ожив. Він викликає Гаррі на дуель. Але палички Гаррі і Волдеморта складаються з однакових інгредієнтів і не можуть битися один проти одного. Волдеморт у щоці. Палички з’єдналися променем. А в цей час на променцем йде пісня Фенікса, ніби кажучи “Не розривай звязку”, потім з Волдемортової палочки вілітають привиди Чевонохвостої руки, Седрика Діґорі, діда Френка Брайса, Берти Джоркінз, Лілі Поттер і Джеймса Поттера. Щодуху розірвавши промінь, Гаррі різко побіг до кубка, схопив тіло Седріка Діґорі і чіпав кубок. В цей час привиди заважають Волдеморту завадити врятуватись Гаррі. Вони перенеслися в Гоґвартс. Підбіг Професор Грюм і сказав йому підійти в його кабінет. Там він сказав що цей кубок був Летиключем, щоб той переніс Гаррі до Волдеморта, це він дав Добі водорості, і він підклав записку з ім’ям Гаррі в кубок. Увірвався Дамблдор і оглушив Грюма. Через декілька хвилин Грюм змінився і перетворився на сина Крауча. А справжній професор Грюм весь цей час знаходився в своїй же бездонній скрині.

Міністерство магії відмовляється повірити, що Волдеморт відродився, і вважає, що Дамблдор і Гаррі з’їхали глузду.

wikipedia


Книга

Гаррі Поттер і келих вогнюУ Гаррі попереду четвертий рік навчання в школі магії і чародійства – Гогвортс. Нові закляття, нові зілля, нові предмети, нові вчителі, все це вже знайоме Гаррі. Але в школі оголошується приголомшлива новина: в цьому році буде проходити Тричаклунський Турнір, і звичайно, кожен захоче прийняти в ньому участь. Але для когось цей Турнір стане смертельним…

Публікація: Блумсбері Паблішинґ, 8 липня 2000 року
Публікація українського видання: 2 січня 2003
Видавництво: А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га
ISBN: 966-7047-40-7. Кільк.стор.: 672
Дизайн обкладинки: Владислав Єрко, Бариба Віктор
Переклад: Віктор Морозов (розділи 1-20), Софія Андрухович


Кіно

рік 2005
країна США, Великобританія
слоган «On November 18 Everything Will Change.»
режисер Майк Ньюелл
сценарій Стівен Кловс, Дж.К. Ролінг
продюсер Девід Баррон, Кріс Каррерас, Девід Хейман
оператор Роджер Претт
композитор Патрік Дойл, Джон Вільямс
бюджет $150 000 000
збори у світі $602 200 000
прем’єра 6.11.2005
тривалість 157 хв.

Актори

1. Деніел Редкліфф Harry Potter, $ 11 000 000
2. Емма Ватсон Hermione Granger
3. Руперт Грінт Ron Weasley
4. Алан Рікман Severus Snape
5. Ерік Сайкес Frank Bryce
6. Тімоті Сполл Wormtail
7. Девід Теннант Barty Crouch Junior
8. Марк Вільямс Arthur Weasley
9. Джеймс Фелпс Fred Weasley
10. Олівер Фелпс George Weasley
11. Бонні Райт Ginny Weasley
12. Джефф Роул Amos Diggory
13. Роберт Паттінсон Cedric Diggory
14. Джейсон Айзекс Lucius Malfoy
15. Том Фелтон Draco Malfoy
16. Станіслав Яневський Viktor Krum
17. Роберт Харді Cornelius Fudge
18. Філіп Рам Death Eater
19. Олівія Хіггінботтом Death Eater
20. Ешлі Артус Death Eater
21. Алекс Палмер Death Eater
22. Пашал Фріл Death Eater
23. Роджер Ллойд-Пак Barty Crouch
24. Шила Аллен Ministry Witch
25. Су Елліот Ministry Witch
26. Енн Лесі Ministry Witch
27. Фліп Вебстер Ministry Witch
28. Девід Стерн Ministry Wizard
29. Крістофер Уіттінгем Ministry Wizard
30. Лайам МакКенна Ministry Wizard
31. Марджері Мейсон Food Trolley Lady
32. Кеті Люн Cho Chang
33. Меттью Льюіс Neville Longbottom
34. Роббі Колтрейн Rubeus Hagrid
35. Вільям Меллінг Nigel
36. Майкл Гембон Albus Dumbledore
37. Девід Бредлі Argus Filch
38. Девон Мюррей Seamus Finnigan
39. Афшан Азад Padma Patil
40. Ворвік Девіс Filius Flitwick
41. Френсіс Де Ла Тур Madame Olympe Maxime
42. Шефалі Чаудхарі Parvati Patil
43. Анджеліка Менді Gabrielle Delacour
44. Клеменс Поузі Fleur Delacour
45. Меггі Сміт Minerva McGonagall
46. Педжа Бєлак Igor Karkaroff
47. Толга Сафер Karkaroff’s Aide
48. Брендан Глісон Professor Alastor ‘Mad­Eye’ Moody
49. Альфред Енок Dean Thomas
50. Луїс Дойл Ernie MacMillan
51. Джемі Вайлет Vincent Crabbe
52. Джошуа Хердман Gregory Goyle
53. Шарлотта Скеч Hannah Abbott
54. Міранда Річардсон Rita Skeeter
55. Роберт Вілфорт Photographer
56. Гарі Олдман Sirius Black
57. Тіана Бенжамін Angelina Johnson
58. Генрі Ллойд-Г’юз Roger Davies
59. Джарвіс Коккер Band Lead Singer
60. Джонні Грінвуд Band Lead Guitar
61. Філ Селвей Band Drums
62. Стів Маккей Band Bass Guitar
63. Джейсон Бакл Band Rhythm Guitar
64. Стів Клейдон Band Keyboards
65. Ширлі Хендерсон Moaning Myrtle
66. Алан Воттс Assistant Judge
67. Рейф Файнс Lord Voldemort
68. Адріан Ролінз James Potter
69. Джеральдін Соммервіль Lily Potter
70. Джек Беглі Class Member, Ballroom Dancer
71. Джиммі Сонг Clumsy Lead Violinist