Гаррі Поттер і філософський камінь

9688

Гаррі Поттер і філософський камінь
(англ. «Harry Potter and the Philosopher’s Stone»)
заголовок американського видання: «Гаррі Поттер і камінь чарівника» (англ. «Harry Potter and the Sorcerer’s Stone»)

Гаррі Поттер і філософський камінь
Перший роман серії «Гаррі Поттер», написаний Дж. К. Ролінґ. Опублікований 30 червня 1997 року видавництвом «Блумсбері Паблішинґ» у Лондоні. У 1999 році на основі роману знято однойменний художній фільм.

Станом на серпень 2007 року книга займає друге місце у списку бестселерів усіх часів серед творів художньої літератури нерелігійної та неполітичної тематики (поступаючись лише «Дону Кіхоту» Мігеля де Сервантеса).

Українською мовою роман перекладений Віктором Морозовим і опублікований видавництвом А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА 13 квітня 2002 року.

Сюжет

Початок
На початку роману світ чарівників святкує поразку Лорда Волдеморта, могутнього і жорстокого злого чарівника. Вбивши Лілі та Джеймса Поттерів, Волдеморт намагається покінчити з їхнім однорічним сином Гаррі, але закляття обертається проти нього самого, знищивши його тіло і залишивши шрам у формі блискавки на чолі дитини. Професори Албус Дамблдор і Мінерва Макґонеґел, а також лісничий Рубеус Геґрід залишають Гаррі коло дверей будинку його родичів-маглів. Тітка Гаррі Петунія Дурслі доводиться сестрою Лілі Поттер, хоча вона ніколи не почувала симпатії до чарівниці. Дурслі вирішують приховати від Гаррі правду про його батьків, переконавши його, що ті загинули в автокатастрофі. Протягом всього дитинства вони поводяться з ним украй неласкаво, водночас приділяючи надмірну увагу своєму синові Дадлі.

За кілька днів до свого 11-го дня народження Гаррі отримує загадкового листа, адресованого йому особисто. Прочитавши листа, розлючений дядько Вернон спалює його, не давши Гаррі навіть глянути. Втім, протягом наступних днів надходять нові листи у незліченній кількості. Рятуючись від химерної кореспонденції, Дурслі разом із Гаррі переховуються в хатинці на маленькому острові в океані. У ніч перед днем народження Гаррі до хатини вдирається Геґрід. Нейтралізувавши Дурслі, він дає Гарі змогу нарешті прочитати листа, який виявляється запрошенням вступити до «Школі Магії і Чарів Гоґвортс». Наступного ранку Гаррі з Геґрідом вирушають у Лондон, де крізь чарівний паб «Дірявий казан» потрапляють на Алею Діаґон з метою купити необхідні для навчання речі за гроші, залишені Гаррі у спадок померлими батьками. Уперше потрапивши до світу чарівників, Гаррі з подивом дізнається, що є відомою особою (через перемогу над Волдемортом) і знайомиться з гоґвортським викладачем захисту від темних сил професором Квірелом. Місяць потому на Гоґвортському екпресі, який вирушає з «платформи № 9¾» на вокзалі Кінгс Кросс, Гаррі вирушає до школи. У потязі він знайомиться зі своїми майбутніми друзями Роном Візлі, забудькуватим і незграбним Невілом Лонґботтомом і здібною юною чарівницею з маглівської родини Герміоною Ґрейнджер.

Вступ до Гоґвортса
Гаррі Поттер і філософський каміньПісля прибуття Сортувальний Капелюх призначає Гаррі, Рона, Герміону і Невіла у Ґрифіндор — один із чотирьох гоґвортських гуртожитків. Драко Мелфой, пихатий і зухвалий антагоніст Гаррі, отримує призначення в інший гуртожиток — Слизерин. У кінці першого тижня Гаррі та Рон дізнаються, що банк чарівників Ґрінґотс було пограбовано, зокрема грабіжники відвідали той самий сейф, у якому перед тим побували Гаррі з Геґрідом. Згодом Гаррі відкриває в собі талант до літання на мітлі та вступає в якості «ловця» до ґрифіндорської команди з квідичу.

Одного пізнього вечора Гаррі, Рон, Герміона і Невіл випадково потрапляють до забороненого для відвідування учнями коридору, де бачать велетенського триголового пса, якого Геґрід називає Флафі. Пес охороняє люк, що веде донизу. У вечір Геловіну професор Квірел оголошує всім, що у підвалі замку вирвався на волю троль. Тимчасом як усіх студентів розводять по гуртожитках, Рон і Гаррі, згадавши, що ображена Роном Герміона ховається у дівочому туалеті й не знає про троля, поспішають на допомогу. Вступивши в бійку з тролем, хлопці рятують Герміону. Згодом, коли професорка Макґонеґел вимагає пояснень, чому вони не повернулися до свого гуртожитку, Герміона бере провину на себе, внаслідок чого всі троє стають найкращими друзями.

Підозри
Під час першого матчу з квідичу мітла Гаррі виявляється зачарованою і мало не скидає його на землю з великої висоти. Запідозривши в цьому професора Снейпа, який від самого початку ставився до Гаррі упереджено, Герміона за допомогою чарів підпалює його мантію (водночас випадково збивши з ніг професора Квірела). Гаррі вдається впоратися з мітлою і впіймати «золотого снича», вигравши матч.

Гаррі Поттер і філософський каміньНа Різдво Гаррі отримує від невідомого адресанта подарунок — плащ-невидимку, що колись належав його батькові. З його допомогою, Гаррі пробирається у заборонену для учнів секцію бібліотеки, щоби знайти інформацію про чарівника на ім’я Ніколас Фламель, якого згадував Геґрід, розповідаючи про Флафі. Згодом, ховаючись від сторожа Філча, Гаррі потрапляє до кімнати, де знаходиться чарівне Дзеркало Яцрес, в якому він бачить своїх батьків живими. Пізніше, прийшовши до дзеркала разом із Роном, він з’ясовує, що дзеркало показує кожному індивідуальні образи. Дамблдор, знайшовши Гаррі в кімнаті, пояснює, що дзеркало показує найглибші бажання серця, і наказує перенести його в інше, недоступне приміщення. Зрештою, Гаррі дізнається, що Ніколас Фламель є винахідником філософського каменя, з якого можна приготувати еліксир безсмертя.

Гаррі стає свідком того, як Снейп намагається вивідати в Квірела спосіб пройти повз Флафі, проте Квірел наполягає на тому, що нічого не знає. Гаррі, Рон і Герміона доходять висновку, що Снейп намагається викрасти філософський камінь з метою відновити могутність Волдеморта, хоча Геґрід рішуче заперечує це. Відвідуючи Геґріда, трійця дізнається, що той тримає в себе яйце дракона, з якого незабаром має вилупитися маля. Згодом на світ являється «норвезький хребтоспин», якого Геґрід нарікає Норбертом. Друзі занепокоєні, адже вирощування драконів є забороненим для чарівників. Їм вдається переконати Геґріда відправити Норберта до Румунії, де старший брат Рона Чарлі займається дослідженням драконів.

За порушення правил шкільного режиму Гаррі, Герміоні і Невілу, а також Драко, який доніс на них, призначають покарання, що полягає у допомозі Геґріду в догляді за магічними тваринами в Забороненому Лісі. Гаррі помічає загадкову постать у каптурі, що п’є кров у пораненого єдинорога, і відчуває при цьому біль у шрамі на чолі. Кентавр Фіренце розповідає Гаррі, що вбивство єдинорога є жахливим злочином і що пиття його крові рятує життя навіть у найбезнадійніших випадках, хоча й накладає вічне прокляття.

Філософський камінь
Гаррі, Рон і Герміона дізнаються, що Геґрід отримав яйце дракона від незнайомця в каптурі, повідомивши йому, як пройти повз Флафі, і розуміють, що викрадення філософського каменя є неминучим. Учні розповідають про це професорці Макґонеґел, але та запевняє їх, що камінь у цілковитій безпеці. Також вона повідомляє їм, що директор Гоґвортса професор Дамблдор щойно вирушив з важливим завданням до Міністерства магії. Впевнені в тому, що виклик Дамблдора є фальшивим, трійця вирішує завадити Снейпу в крадіжці каменя. Намагаючись дістатися каменя першими, вони проходять низку складних магічних випробувань і пасток, подолати які їм допомагає талант і розум Герміони, а також майстерність Рона в шахах. Гаррі дістається кінцевої мети сам-один. Гаррі Поттер і філософський каміньУ кімнаті він стикається з професором Квірелом і з’ясовує, що саме він, а не Снейп, мав намір викрасти камінь, тоді як Снейп весь час захищав його. Останнім випробуванням є Дзеркало Яцрес, глянувши в яке, Гаррі виявляє філософський камінь у своїй кишені. Аж тут він стикається з Лордом Волдемортом, який заволодів тілом і волею Квірела і являється у вигляді жахливого обличчя на його потилиці. Волдеморт повідомляє Гаррі, що його мати загинула, захищаючи його. За наказом Волдеморта Квірел намагається вбити Гаррі, але не може, оскільки, торкаючись його, відчуває нестерпний біль. Дамблдор вчасно з’являється і рятує Гаррі. Волдеморт полишає тіло Квірела, який вмирає.

Наслідки
Дамблдор підтверджує, що Лілі Поттер загинула, захищаючи свого сина. Її чиста жертовна любов наділила Гаррі магічною здібністю, внаслідок якої Волдеморт не може торкнутися до нього, не відчуваючи страшного болю. Дамблдор також повідомляє, що філософський камінь буде знищено, аби Волдеморт не спробував знову ним заволодіти. На питання Гаррі, чому Волдеморт прагнув вбити його у віці немовляти, Дамблдор обіцяє відповісти, коли Гаррі стане старшим.

На урочистому бенкеті, де підбиваються підсумки навчального року, Дамблдор оголошує про додаткові очки, які заробили для свого гуртожитку Гаррі, Рон, Герміона і Невіл, що дає Ґрифіндору змогу отримати Кубок Гоґвортса.

wikipedia


Книга “Гаррі Поттер і філософський камінь”

Гаррі Поттер і філософський камінь - обкладинкаГаррі Поттер і філософський камінь” – перша книга про Гаррі Поттера. Тут Гаррі взнає, що він чарівник. Вперше потрапить в Гогвортс. Познайомиться з Роном Уізлі та Герміоною Грейнджер. В Гаррі починається новий етап в житті. Але крім друзів у Гаррі з’явлються і вороги – Северус Снейп, майстер чарівного зілля, і Драко Малфой, ровесник Гаррі зі Слізеріна. Але вони навряд чи можуть зрівнятись з головним ворогом Гаррі – Лордом Волдемортом. Тим самим, що «нагородив» Гаррі шрамом і вбив його батьків.

Публікація Блумсбері Паблішинґ: 30 червня 1997 року
Публікація українського видання: 13 квітня 2002 року
Видавництво: А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га
ISBN: 966-7047-39-3. Кільк.стор.: 319. Формат: 80/100*16
Переклад: Віктор Морозов
Дизайн обкладинки: Владислав Єрко


Кінофільм “Гаррі Поттер і філософський камінь”

 

IMDB: 7.2/10

рік 2001
країна США, Великобританія
слоган «Learning Can Be Magic»
режисер Кріс Коламбус
сценарій Дж.К. Ролінг, Стівен Кловс
продюсер Тодд Арноу, Майкл Барнатан, Кріс Коламбус
оператор Джон Сіл
композитор Джон Вільямс
бюджет $125 000 000
збір у світі $658 900 000
прем’єра 4.11.2001
тривалість 152 хв

Актори:

1. Річард Гарріс Albus Dumbledore
2. Меггі Сміт Professor Minerva McGonagall
3. Роббі Колтрейн Rubeus Hagrid
4. Саундерс Тріплетс Baby Harry Potter
5. Деніел Редкліфф Harry Potter
6. Фіона Шоу Aunt Petunia Dursley
7. Гаррі Меллінг Dudley Dursley
8. Річард Гріффітс Uncle Vernon Dursley
9. Дерек Демен Tom
10. Йен Харт Professor Quirinus Quirrell
11. Бен Боровецкі Diagon Alley Boy
12. Верн Троер Griphook the Goblin
13. Джон Хьорт Mr. Ollivander
14. Річард Бреммер He Who Must Not Be Named
15. Джеральдін Соммервіль Mrs. Lily Potter
16. Джулі Волтерс Mrs. Molly Weasley
17. Бонні Райт Ginny Weasley
18. Кріс Ранкін Percy Weasley
19. Джеймс Фелпс Fred Weasley
20. Олівер Фелпс George Weasley
21. Руперт Грінт Ron Weasley
22. Жан Саузерн Dimpled Woman on Train
23. Емма Ватсон Hermione Granger
24. Меттью Льюіс Neville Longbottom
25. Том Фелтон Draco Malfoy
26. Джемі Вайлет Vincent Crabbe
27. Джошуа Хердман Gregory Goyle
28. Девон Мюррей Seamus Finnigan
29. Альфред Енок Dean Thomas
30. Леслі Філліпс The Sorting Hat
31. Елінор Коламбус Susan Bones
32. Джон Кліз Nearly Headless Nick
33. Теренс Бейлер The Bloody Baron
34. Саймон Фішер-Бекер Fat Friar
35. Ніна Янг The Grey Lady
36. Девид Бредлі Argus Filch
37. Алан Рікман Professor Severus Snape
38. Зоі Вонамейкер Madame Hooch
39. Ворвік Девіс Professor Flitwick, Goblin Bank Teller
40. Люк Янблад Lee Jordan
41. Шон Біггерстаф Oliver Wood
42. Елізабет Спріггс Fat Lady
43. Даніель Табор Angelina Johnson
44. Лейла Сазерленд Alicia Spinnet
45. Емілі Дейл Katie Bell
46. Девід Холмс Adrian Pucey
47. Скотт Фірн Terrence Higgs
48. Вілл Тікстон Terrence Higgs
49. Адріан Ролінз James Potter
50. Рей Фіарон Firenze, озвучка