Гаррі Поттер і Смертельні Реліквії

4787

Прем’єра фільму Гаррі Поттер і Смертельні Реліквії:
перша частина – 19 листопада 2010 року
друга частина (ч.2) – 14 липня 2011 року


Гаррі Поттер і Смертельні Реліквії (“Harry Potter and the Deathly Hallows“)
Сьомий і останній роман серії «Гаррі Поттер», написаний Дж. К. Роулінґ. Опублікований 21 липня 2007 року видавництвом «Блумсбері Паблішинґ» у Лондоні. Роман завершує серію, публікація якої тривала 10 років (1997-2007).

Гаррі Поттер і Смертельні Реліквії

Книгу було видано одночасно у 93 країнах світу. Протягом першої доби від момент релізу книги було продано одинадцять мільйонів примірників. Цим було встановлено рекорд, який тримала попередня частина серії — Гаррі Поттер і Напівкровний Принц — з 2005 року.

Українською мовою роман перекладений Віктором Морозовим (за редакцією Олекси Негребецького та Івана Малковича) і опублікований видавництвом А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА 25 вересня 2007 року — раніше за всі інші перекладені версії книги.

Сюжет

Останнє літо
Лорд Волдеморт і його спільники планують зненацька захопити Гаррі Поттера під час його відльоту з магічно захищеного помешкання Дурслів під охороною членів Ордена фенікса. Крім того Волдеморт розшукує нову чарівну паличку, яка могла би подолати у двобої паличку Гаррі. Члени Ордена, користуючись багатозільною настійкою, перетворюються на шість копій Гаррі. Не зважаючи на складні конспіративні заходи, смертежери атакують їх на шляху до безпечного місця, внаслідок чого Джордж Візлі втрачає вухо, а сова Гедвіґа і Дикозор Муді гинуть.

У будинку родини Візлі «Барлозі» міністр магії Руфус Скрімджер зустрічається з Гаррі, Роном і Герміоною, щоби передати їм залишені у спадок речі Албуса Дамблдора: Рон отримує світлогасник, а Герміона — дитячу книжку «Казки барда Бідла». Гаррі має отримати меч Ґордика Ґрифіндора і золотий снич, упійманий ним у першому в його житті матчі з квідичу, проте Міністерство конфіскує меч через його велику історичну цінність. Не зрозумівши призначення цих предметів, друзі роблять припущення, що вони допоможуть їм у пошуках горокраксів.

Початок пошуків
У «Барлозі» святкують весілля Білла Візлі та Флер Делакур, під час якого прибуває патронус Кінґслі Шеклболта і оголошує про смерть міністра Скрімджера і захоплення влади Волдемортом. Рятуючись від смертежерів, Гаррі, Рон і Герміона роз’являються до маґлівського кафе на Тотенгем-корт-роуд у Лондоні. Там вони стикаються з іншою групою смертежерів (як з’ясовується пізніше, причиною цього стало табу, накладене на ім’я Волдеморта: ця магія дозволяє смертежерам миттєво дізнаватися місцезнаходження будь-кого, хто вимовить ім’я). Трійці вдається сховатися у будинку, що належав Сіріусу Блеку (за адресою: площа Гримо 12), де раніше знаходилася штаб-квартира Ордену фенікса і який тепер перейшов у власність Гаррі.

Переховуючись там Гаррі доходить висновку, що таємничим чарівником, який викрав медальйон Салазара Слизерина і залишив записку з ініціалами «Р.А.Б.», був брат Сіріуса Реґулус Арктур Блек. Герміона пригадує, що бачила медальйон під час прибирання у будинку (описаного в книзі «Гаррі Поттер і Орден фенікса»). Друзі з’ясовують, що медальйон спершу забрав домовий ельф Блеків Крічер (саме він за наказом Волдеморта поклав його у чашу в печері; натомість, Реґулус Блек загинув після того, як здобув горокракс). Пізніше медальйон був викрадений Манданґусом Флетчером, який згодом передав його Долорес Амбридж в якості хабара. Трійця проникає в Міністерство магії та здобуває медальйон, проте внаслідок цього рейду порушуються чари довіри, що боронили будинок Блеків, і друзям доводиться рятуватися, роз’явившись далеко за місто.

Вони оселяються у наметі, захищеному чарами. Одної ночі їм вдається підслухати розмову групи гоблінів, які стверджують, що конфіскований Міністерством меч Ґрифіндора є підробкою. Друзі вирішують знайти справжній меч, адже саме він, на їхню думку, здатний знищити горокракси. У цей час Рон, розчарований тривалою бездіяльністю, залишає друзів. У пошуках меча Герміона з Гаррі відвідують Ґодрикову Долину, де мало не потрапляють у пастку, зіткнувшись із волдемортовою змією Наджині. Під час утечі Герміона випадково ламає чарівну паличку Гаррі.

Для убезпечення від смертежерів, друзі регулярно змінюють місце свого табору. Коли вони зупиняються у Діновому лісі, Гаррі зустрічає патронуса у формі лані, що приводить його до замерзлого ставка, на дні якого лежить справжній меч Ґрифіндора. Намагаючись витягнути його, Гаррі мало не гине, задушений мотузкою медальйона, що висить у нього на шиї, проте його рятує Рон, якого привів до табору світлогасник Дамблдора. Рон знищує медальйон мечем. Він також попереджає про табу, накладене на ім’я Волдеморта: тепер ним користуються так звані «хапуни», що полюють за нагородами, призначеними за впійманих маґлородців.

Смертельні реліквії
Tроє друзів відвідують Ксенофілія Лавґуда, батька Луни, і дізнаються, що загадковий символ, який неодноразово зустрічався їм, є емблемою трьох стародавніх артефактів, відомих, як «смертельні реліквії»: бузинової чарівної палички, воскресального каменя і плаща-невидимки. Цими предметами, як стверджує легенда, володіли три брати Певерелли: Кадмус, Антіох та Іґнотус. Також з’ясовується, що Луну було викрадено через опозиційне спрямування часопису «Базікало», який видає її батько. Сподіваючись повернути Луну, Ксенофілій викликає смертежерів, але друзі встигають зникнути.

Після того, як Гаррі випадково промовляє ім’я Волдеморта, друзі потрапляють до рук хапунів. Підозрюючи, що вони захопили Поттера і сподіваючись отримати нагороду, хапуни відводять трійцю до маєтку Мелфоїв, де ті зустрічаються з Луною, Діном Томасом, Олівандером і Ґрипхуком. Волдеморт у цей час відсутній, оскільки займається пошуками бузинової палички у Східній Європі. Побачивши серед речей полонених меч Ґрифіндора, Белатриса Лестранж, налякана тим, що вони проникли до її сховища у Ґринґотському банку, катує Герміону, намагаючись вивідати подробиці. На порятунок приходить Добі, який являється у підвалі та вилучає звідти Луну, Діна й Олівандера. На шум з’являється Пітер Петіґру. Він намагається втримати Гаррі, але той нагадує йому про те, що врятував його життя (див. Гаррі Поттер і в’язень Азкабану). Відпустивши Гаррі Петіґру гине, задушений власною срібною рукою, яку вичаклував для нього Волдеморт. Гаррі та Рон кидаються нагору, щоби врятувати Герміону. Рон роззброює Белатрису, а Гаррі заволодіває паличкою Драко. Повторно являється Добі й забирає друзів з собою до будинку «Мушля», де живуть Білл і Флер, проте Белатриса встигає кинути в ельфа ножем, вбивши його.

У «Мушлі» Олівандер підтверджує факт існування бузинової палички, а також пояснює, що палички завжди переходять у власність того, хто вбив або роззброїв попереднього володільця. Також Олівандер робить важливе зауваження: незважаючи на те, що бузинова паличка є непереможною, ця властивість не розповсюджується на того, хто володіє нею. Поведінка Белатрис переконує друзів у тому, що у її сховищі в банку Ґринґотс знаходиться інший горокракс. Скориставшись допомогою Ґрипхука, вони здобувають чашу Хельґи Гафелпаф, але втрачають меч Ґрифіндора, разом з яким Ґрипхук зникає.

Тим часом Волдеморт викрадає бузинову паличку з гробниці Дамблдора, вірячи в те, що вона допоможе йому перемогти Гаррі. Дамблдор здобув паличку внаслідок двобою з темним чаклуном Ґріндельвальдом, другом своєї юності. Від Белатрикс Волдмеорт дізнається, що кілька горокраксів уже було знищено, і завдяки ментальному зв’язку з ним, Гаррі дізнається, що наступний горокракс знаходиться у Гоґвортсі.

Битва у Гоґвортсі
Трійця прибуває у Гоґсмід, де Еберфорт Дамблдор допомагає їм пробратися у Гоґвортс. Повернення Гарі вселяє бойовий дух в учасників Дамблдорової Армії, які готуються прийняти бій зі смертежерами (хоча цей не входило до планів Гаррі).

Гаррі повідомляє всім про неминучий напад Водеморта і розпочинає пошуки горокракса. На думку Луни Лавґуд ним має бути втрачена діадема Ровени Рейвенклов. У спільній залі Рейвенклову вона і Гаррі стикаються з Алекто Керроу, який негайно сигналізує про небезпеку Волдемортові. Друзів рятує професорка Макґонеґел, яка також попереджає всіх викладачів школи про підготовку до битви. Побачивши чорну мітку, директор Снейп зникає зі школи. Гаррі пригадує, що бачив діадему в «кімнаті на вимогу». Тим часом Герміона знищує чашу Гафелпаф зубом василіска, здобутим у Таємній кімнаті. У «кімнаті на вимогу» на друзів нападають Драко Мелфой, Креб і Ґойл. Креб активує потужні чари «зложар», які знищують горокракс і його самого, не завдавши шкоди іншим.

Знову проникнувши у свідомість Волдеморта, Гаррі приводить друзів у Верескливу халупу, де вони стають свідками сцени вбивства професора Снейпа Темним Лордом за допомогою Наджині (на думку Волдеморта, внаслідок цього він має стати володарем бузинової палички). Помираючи, Снейп передає Гаррі спогади, переглянувши які, той дізнається, що професор завжди був і залишався вірним Дамблдорові (в чому важливу роль відіграло пронесене ним через усе життя нерозділене кохання до Лілі Поттер). Смертельно вражений прокляттям, що містилося в перстені Ярволода Ґонта, Дамблдор наказав Снейпові вбити його, вибравши для цього стратегічно вдалий момент: завадивши тим самим здійснити це вбивство Драко Мелфою за наказом Волдеморта. Снейп також прислав до Гаррі патронуса, що вказав йому на місце знаходження меча Ґрифіндора (через кохання до Лілі його патронус набув тієї ж форми, що патронус матері Гаррі – срібної лані). Зі спогадів також з’ясовується, що останнім горокраксом є сам Гаррі: він має загинути для того, щоби Волдеморта було знищено.

Змирившись зі своєю долею, Гаррі вирушає в Заборонений ліс, до табору Темного Лорда (ніхто, крім Невіла цього не помічає). Дорогою йому вдається відкрити заповіданий Дамблдором золотий снич і виявити в ньому воскресальний камінь, останню зі смертельних реліквій . За допомогою каменя хлопець викликає духи померлих батьків, Сіріуса і Ремуса Люпина, які супроводжують його на шляху до смерті. Волдеморт вражає Гаррі смертельним закляттям.

Хлопець приходить до тями у загадковому місці, схожому на інтер’єр вокзалу Кінґс Кросс, не впевнений, живий він чи мертвий. З’являється Дамблдор, який пояснює, що волдемортів горокракс всередині Гаррі було знищено. За словами професора, скориставшись кров’ю хлопця для свого відродження, Волдеморт нездатний вбити його самого. Гаррі також бачить можливу остаточну долю Темного Лорда: понівечене плачуче немовля, якому «вже ніщо не допоможе».

Гаррі повертається до життя, проте вдає мертвого. Волдеморт наказує Нарцисі Мелфой пересвідчитися в тому, що хлопець загинув. Утім Нарциса, побачивши, що Гаррі живий, повідомляє Волдемортові неправду, сподіваючись, що Гаррі допоможе їй знайти і врятувати Драко. Полонений Геґрід відносить Гаррі до замку як трофей Волдеморта. Прибічники Гаррі приголомшені. На Невіла, який намагається протистояти йому, Волдеморт вдягає Сортувальний капелюх, підпаливши його.

Атака кентаврів і велетнів на мить відвертає загальну увагу. Невіл витягає з капелюха меч Ґодрика Ґрифіндора і стинає голову Наджині, знищивши тим самим останній наявний горокракс. Бій зі смертежерами триває, до нього приєднується все більше магів, зокрема Молі Візлі, яка перемагає Белатрису. Тим часом Гаррі виступає на останній двобій з Волдемортом: хлопець збагнув, що саме він є володарем бузинової палички (після того, як Драко Мелфой роззброїв Дамблодора на Астрономічній вежі, паличка перейшла до нього; згодом же її власником став Гаррі, відібравши її у Драко під час утечі з маєтку Мелфоїв). Волдеморт знову вражає Гаррі смертельним закляттям, проте воно повертається на нього самого і знищує його.

Серед загиблих: Фред Візлі, Ремус Люпин, Німфадора Тонкс і Колін Кріві. Після битви Гаррі повідомляє портретові Дамблдора, що залишить плащ-невидимку собі, але не шукатиме загублений у лісі воскресальний камінь. Натомість бузинову паличку він повертає до гробниці директора, і якщо Гаррі помре природної смертю, її сила зникне. Перед цим Гаррі використовує всемогутність бузиновою палички, щоби полагодити власну, зламану.

Епілог
Дев’ятнадцять років потому. Гаррі одружений із Джині Візлі, вони мають трьох дітей: Джеймс названий на честь батька Гаррі, Албус Северус — на честь двох покійних директорів Гоґвортсу, Лілі — на честь матері. Рон одружився з Герміоною, у них двоє дітей: Роуз і Хьюго. Обидві родини зустрічаються на вокзалі Кінґс Кросс, проводжаючи дітей до школи (маленький Албус їде вперше, через що дуже занепокоєний). Ненароком вони помічають, як 19-річний похресник Гаррі Тедді Люпин (син покійних Ремуса і Тонкс) цілується з Вікторією Візлі (дочкою Білла і Флер) в одному з купе. Також Гаррі бачить Драко Мелфоя з дружиною (її ім’я, згідно з інформацією, поданою на веб-сайті Джоан Роулінґ, — Асторія Ґрінґрасс) і сином Скорпіусом; Мелфой стримано вітає Гаррі кивком голови і відвертається. Із розмов з’ясовується, що Невіл викладає в Гоґвортсі гербалогію і досі є близьким другом Гаррі. Гаррі заспокоює Албуса, який побоюється призначення у Слизерин. Він каже синові, що один з його тезків — Северус Снейп — належав до Слизерину і був найсміливішим з усіх, кого знав Гаррі. Крім того, додає батько синові, Сортувальний капелюх завжди враховує вибір самого сортованого. Роман завершується словами: «Шрам не болів уже дев’ятнадцять років. Все було добре.»

wikipedia


Книга

Гаррі звалив на свої плечі таємниче, небезпечне і майже нейздісненне завдання: знайти і знищити решту Волдемортових горокраксів. Ще ніколи Гаррі не почувався таким самотнім, а його майбутнє ще ніколи не здавалося йому таким похмурим… У цій заключній і чи не найяскравішій зі всієї “поттеріани” книзі Дж. К. Ролінґ дає довгоочікувані відповіді на багато запитань. Її захоплююча манера оповіді з численними несподіваними сюжетними поворотами дарує неймовірну насолоду мільйонам читачів – тих, які трималися з Гаррі аж до самого кінця.

переклад з англійської Віктора Морозова
Обкладинка: Владислав Єрко
(Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2007)
ISBN 978-966-7047-70-2, сторінок: 640


Кіно

Перша частина фільму Гаррі Поттер та Смертельні Реліквії вийде 19 листопада 2010 року, а друга – влітку 2011.