Гаррі Поттер і Напівкровний Принц

3958

Гаррі Поттер і Напівкровний Принц (“Harry Potter and the Half-Blood Prince“)
Шостий роман серії «Гаррі Поттер», написаний Дж. К. Роулінґ. Опублікований 16 липня 2005 року видавництвом «Блумсбері Паблішинґ» у Лондоні.

Протягом першої доби від момент релізу книги було продано дев’ять мільйонів примірників. Цим було встановлено рекорд, перевершений тільки наступною книгою серії — «Гаррі Поттер і смертельні реліквії» у 2007 році.

Українською мовою роман перекладений Віктором Морозовим (за редакцією Олекси Негребецького та Івана Малковича) і опублікований видавництвом А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА 6 жовтня 2005 року.

Сюжет

Перед початком навчального року
Тим часом як Лорд Волдеморт і його поплічники смертежери влаштовують відкритий терор по всій Великій Британії, міністра магії Корнеліуса Фаджа змушують піти у відставку через нездатність опанувати ситуацію в магічному світі. Його наступником стає Руфус Скрімджер. У своєму домі Северус Снейп зустрічається з Нарцисою Мелфой, матір’ю Драко. Незважаючи на недовіру з боку сестри Нарциси Белатриси Лестранж, Снейп присягається «незламною обітницею» забезпечувати захист Драко під час виконання ним секретного завдання від самого Темного Лорда, у випадку ж невдачі, — виконати його самостійно.

Незадовго до початку занять у Гоґвортсі Албус Дамблдор персонально прибуває до будинку Дурслів, щоби забрати Гаррі до школи. Дорогою вони відвідують старого приятеля Дамблдора, колишнього гоґвортського викладача, нині професора у відставці Горація Слизорога, якого директорові вдається, за сприяння Гаррі, переконати повернутися до роботи. Решту канікул Гаррі проводить у «Барлозі», будинку родини Візлі, де також перебуває й Герміона. Батьки дещо невдоволені тим, що Білл Візлі заручився з Флер Делякур, випускницею школи Бобатон, яка брала участь у Тричаклунському турнірі. Натомість в Гаррі з’являється романтичне почуття до Джині. Незабаром прибувають результати проміжних екзаменів, які учні складали навесні (СОВи). Щоби стати аврорами, Гаррі з Роном повинні скласти випускні іспити (НОЧІ) з настійок, проте їхні СОВи не дозволяють їм продовжувати курс, згідно з вимогами професора Снейпа, отже хлопці змушені покинути цю мрію. Напередодні від’їзду до Гоґвортса, купуючи необхідне начиння на Алеї Діаґон, Гаррі, рон і Герміона помічають Драко Мелфоя і непомічені йдуть за ним. Їм вдається підслухати загадкову розмову між Драко і хазяїном крамниці «Борджин і Беркс» на алеї Ноктерн: хлопець погрожуючи вимагає від пана Борджина полагодити певну неназвану річ і зберегти іншу. Підозрюючи Драко в тому, що він став смертежером, Гаррі вирішує пильніше стежити за ним у школі.

harry-potter-half-blood-prince

У Гоґвортсі
Шкільний рік починається з нових кадрових перестановок: професор Снейп несподівано стає викладачем захисту від темних мистецтв (посада, якої він давно домагався), а зілля і настійки починає викладати новоприбулий професор Слизоріг. Оскільки в Слизорога інша система вимог, Гаррі та Рон отримують можливість відвідувати його заняття. Слизоріг позичає хлопцям старі примірники підручника «Прогрессивна методика зіллєваріння», оскільки вони не купили собі нових. Примірник Гаррі (колишній власник якого підписався як «Напівкровний Принц») наповнений рукописними позначками, завдяки яким Гаррі вдається досягти великих успіхів у предметі. Слизоріг нагороджує його пляшечкою настійки «фелікс феліціс», яка приносить талан.

Протягом року напади смертежерів на чарівників і маґлів тривають. Крім того у Гоґвортсі стається кілька подій, імовірно пов’язаних із цими атаками. Під час відвідування Гоґсміда ґрифіндорська учениця Кеті Белл зазнає серйозних ушкоджень, торкнувшись заклятого намиста (ймовірно під дією «Імперіусу»). Під час другого випадку Рон випиває отруєний мед (що призначався Дамблдору). Гаррі рятує друга, давши йому безоар (камінь-протиотруту), про який також довідався з підручника Напівкровного Принца. Хвилювання пов’язані з цим випадком призводять до примирення між Роном (який певний час зустрічався з ґрифіндоркою Лавандою Браун) і Герміоною (чиї стосунки з Віктором Крумом стали причиною ревнощів Рона). Тим часом Гаррі розуміє, що його почуття до Джині є справжніми, хоча вона й зустрічається у цей час із Діном Томасом.

Горокракси
Протягом цілого року Дамблдор проводить із Гаррі індивідуальні заняття, під час яких вони, користуючись ситом спогадів збирають інформацію про минуле Волдеморта. Дамблдор доходить висновку, що Волдеморт розділив свою душу на шість фрагментів і сховав у шістьох магічних предметах, знаних як «горокракси » (сьомий фрагмент залишився в його тілі), що дало йому змогу стати безсмертним. Два горокракси вже було знищено раніше: щоденник Тома Редла — це зробив Гаррі на другий рік навчання в Гоґвортсі (див. «Гаррі Поттер і таємна кімната») і перстень Ярволода Ґонта (діда Волдеморта) — його знищив сам Дамблдор.

Одного дня Гаррі застає Драко Мелфоя плачучим у туалеті. Між хлопцями зав’язується магічна бійка, в результаті якої Гаррі використовує вичитане в підручнику Напівкровного Принца закляття «Сектусемпра» (що завдає опонентові важких тілесних пошкоджень). Професор Снейп рятує Мелфоя. Він вимагає у Гаррі підручник, але той дає професорові примірник Рона. Відбуваючи покарання, Гаррі пропускає фінальний матч із квідичу (цього року його обрали капітаном команди), проте Ґрифіндор завойовує кубок. Під час святкування Гаррі виказує своє почуття до Джині, несподівано поцілувавши її. Вони починають зустрічатися.

Гаррі повідомляє Дамблдору про підозрілу поведінку Мелфоя, проте директор заспокоює його, переконуючи в тому, що цілковито довіряє Снейпові. Пізніше Гаррі дізнається від професорки Трелоні, що саме Снейп передав Волдемортові пророцтво про народження Гаррі, що зрештою призвело до загибелі його батьків. Незважаючи на це, упевненість Дамблдора у вірності Снейпа лишається непорушною. За той час Дамблдорові вдалося з’ясувати, де знаходиться ще один горокракс. Він просить Гарі допомогти здобути його. Доручивши Ронові, Герміоні, Луні, Невілу та Джині патрулювати у коридорах, доки він і Дамблдор будуть відсутні, й залишає їм настійку «фелікс феліціс». Гаррі з Дамблдором являються у таємну печеру, де ціною важких випробувань їм удається знайти горокракс — медальйон Салазара Слизерина. Щоби витягнути медальйон із зачарованої чаші, Дамблдорові доводиться випити загадкову рідину, в яку занурений горокракс, і це завдає нищівного удару життєвим силам професора.

Битва на Астрономічній вежі
Повернувшись у Гоґсмід Гаррі з Дамблдором бачать Темну Мітку Волдеморта (знак, що в тому місці скоєно вбивство) в повітрі над Гоґвортсом. Позичивши мітли у шинку, вони приземляються на Астрономічну вежу, де стикаються з Драко. Дамблдор паралізує Гаррі, який ховається під плащем-невидимкою, за мить до того, як Драко роззброює директора. Хлопець повідомляє, що напади, які сталися в школі, були організовані ним. Також він установив у Гоґвортсі «щезальну шафу», через яку смертежери пробралися всередину. Втім Дамблдор з’ясовує, що Волдеморт змусив Драка до всіх цих учинків, погрожуючи вбити його рідних.

У той час як члени Ордену фенікса і Дамблдорової армії б’ються зі смертежерами у замку, декілька з них піднімаються на вежу і наказують Драко завершити свою місію, вбивши Дамблдора. Хлопець вагається. З’являється Снейп, і ослаблий Дамблдор звертається до нього з незрозумілим благанням. Снейп вражає директора смертельним закляттям. Підкинуте в повітря тіло Дамблдора зникає за муром. Гаррі звільняється від паралізчуючого закляття і кидається в погоню за Снейпом і Драко, яким удається вчасно вибігти за межі території школи і роз’явитися. Взявши з рук професора медальйон Слизерина, Гаррі розуміє, що він несправжній. Усередині лежить записка, залишена тим, хто викрав справжній горокракс (цей маг підписався ініціалами «Р.А.Б.»).

Навчальний рік переривається через смерть і похорон директора. Тичасово школу очолює Мінерва Макґонеґел, а професор Слизоріг заступає Снейпа на посаді вихователя Слизерину. Розходяться чутки, що, у зв’язку з убивством Дамблдора, школу буде закрито. Гаррі вирішує покинути навчання і присвятитися пошукові решти горокраксів. Рон і Герміона зголошуються допомогти йому. Стосунки з Джині здаються Гаррі небезпечними для неї, тому він припиняє їх. Книга завершується запрошенням на весілля Білла і Флер і приємним очікуванням Гаррі «останніх світлих днів разом із друзями.

wikipedia


Книга

Гаррі дорослішає, на нього чекає новий навчальний рік в Гогвортсі – нові вчителі, нові пригоди, нові загадки.
Перше кохання Гаррі, ще одна втрата близької людини, правда про Напівкровного принца, все це чекає Гаррі на шостому році навчання в школі магії і чародійства – Гогвортс.
Боротьба з темними силами стає все складнішою, Лорд Волдеморт нарощує свої сили і, здається, скоро буде святкувати перемогу.

переклад з англійської Віктора Морозова
Обкладинка: Владислав Єрко
(Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2005)
ISBN 966-7047-29-6, сторінок: 576


Кіно

рік 2008
країна Великобританія, США
слоган
режисер Девід Йейтс
сценарій Дж.К. Ролінг, Стівен Кловс
продюсер Девід Баррон, Девід Хейман, Лайонел Вігрем
оператор Бруно Делбоннел
композитор Ніколас Хупер
прем’єра 20.11.2008 17.07.2009