Гаррі Поттер і Таємна кімната

7095

Гаррі Поттер і Таємна кімната
Гаррі Поттер і Таємна кімната (англ. «Harry Potter and the Chamber of Secrets») — другий роман серії «Гаррі Поттер», написаний Дж. К. Ролінґ.

Опублікований 2 липня 1998 року видавництвом «Блумсбері Паблішинґ» у Лондоні. У 2002 році на основі роману знято однойменний художній фільм.

Українською мовою роман перекладений Віктором Морозовим і опублікований видавництвом А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА 2 травня 2002 року.

Сюжет

Незвичайне літо
Гаррі перебуває на літніх канікулах вдома у Дурслів (які відібрали в нього і заховали всі його підручники з магії, мітлу та чарівну паличку). Хлопець засмучений тим, що за кілька місяців не отримав жодного листа від друзів: Рона та Герміони. Гаррі Поттер і Таємна кімнатаУ день 12-річчя його відвідує ельф-домовик на ім’я Добі, який попереджає про смертельну небезпеку, на яку може наразитися Гаррі у випадку повернення до Гоґвортса. Гаррі, втім, не звертає уваги на ці попередження. Добі також зізнається, що перехоплював усю кореспонденцію на ім’я Гаррі. Нарешті, Добі вдається до чарів і знищує торт, що його тітка Петунія приготувала для вечері, на якій присутній важливий потенційний клієнт дядька Вернона із дружиною, після чого домовик зникає. Гаррі отримує з Міністерства магії попередження щодо незаконного використання чарів. Дізнавшись, що йому заборонено чаклувати за межами школи, Дурслі, яких йому до того вдавалося тримати під контролем, замикають його в кімнаті й навіть встановлюють на вікні ґрати.

Кілька днів потому Фред, Джордж і Рон Візлі прибувають до будинку Дурслів на зачарованому авто, що належить їхньому батькові, й рятують Гаррі. Чудово провівши останній місяць літа в «Барлозі» — домі родини Візлі, Гаррі разом з усіма вирушає на вокзал Кінгс Кросс щоби сісти на Гоґвортський експрес. Раптово з’ясовується, що Гаррі з Роном не можуть потрапити на платформу № 9¾, пройшовши крізь стіну між 9-ю і 10-ю платформами. У відчаї вони вирішують дістатися Гоґвортса на летючому авто. Поїздка завершується зіткненням машини з Войовничою Вербою на гоґвортському подвір’ї. В результаті аварії ламається чарівна паличка Рона, а машина, викидає хлопців та їхній багаж назовні та зникає в Забороненому лісі.
Спадкоємець Слизерина
Невдовзі після початку нового навчального року, Гаррі опиняється в центрі уваги трьох осіб: нового викладача захисту від темних мистецтв професора Ґілдероя Локхарта (автора численних популярних книжок), першокласника Коліна Кріві (який постійно фотографує Гаррі та вимагає в нього автограф) і сестри Рона першокласниці Джині Візлі. Невдовзі розносяться вісті про те, що Таємну кімнату Гоґвортса було відчинено і на волю випущено чудовисько, яке ховалося в ній. Згідно з легендою, цю кімнату збудував один із засновників Гоґвортса Салазар Слизерин. Відчинити її може тільки його спадкоємець, який очистить школу від «бруднокровців» — чарівників, народжених маґлами. Багато учнів підозрюють Гаррі, в тому, що він є спадкоємцем Слизерина, зокрема, коли з’ясовується, що він володіє парселмовою (мовою змій) — рідкісним даром, який мав Салазар Слизерин (і який Гаррі отримав від Волдеморта під час невдалої спроби вбивства). Тим часом кішку шкільного сторожа Філча і двох учнів — Коліна Кріві та Джастіна Фінч-Флетчлі — а також привида Майже-Безголового Ніка знаходять у стані магічного паралічу, імовірно внаслідок нападу чудовиська з Таємної кімнати. До того ж під час матчу з квідичу Гаррі зазнає травми й згодом дізнається, що нещасний випадок був спричинений Добі, який і далі прагне, щоби Гаррі залишив школу (він також зачарував стіну на вокзалі, через що Гаррі з Роном не змогли потрапити на платформу).

Гаррі, Рон і Герміона намагаються з’ясувати, хто насправді є спадкоємцем Слизерина. Використовуючи багатозільну настійку, зварену Герміоною, Рон і Гаррі набувають зовнішнього вигляду слизеринців Креба і Ґойла — друзів Драко Мелфоя — і намагаються вивідати в нього, чи не є він Спадкоємцем. Виявляється, що Драко не знає, хто є спадкоємцем, проте хлопцям вдається дізнатися важливі подробиці про Таємну кімнату. Згодом Гаррі знаходить порожній щоденник, який належав учневі на ім’я Том Редл, що вчився у Гоґвортсі 40 років тому.

Гаррі Поттер і Таємна кімната
Таємна кімната
Невдовзі від нападу загадкового чудовиська «скам’яніння» зазнають іще двоє: Герміона і Пенелопа Клірвотер. Заходи внутрішньої безпеки у Гоґвортсі посилюються: річний чемпіонат із квідичу скасовують, учням забороняється виходити з гуртожитків і класів без супроводу вчителів. Тим часом Гаррі вдається розкрити секрет порожнього щоденника: Том Редл здатний спілкуватися через нього з тим, хто пише в ньому. Том показує Гаррі сцену з минулого, і той дізнається, що Редл став причиною виключення зі школи Геґріда, звинувативши його в діях, які спричинили загибель однієї з учениць (це, ймовірно, було пов’язано з загадковою магічною істотою, яку він тримав у Гоґвортсі). У цей час Геґріда затримують і відправляють до Азкабану. Скориставшись плащем-невидимкою, Рон і Гаррі відвідують Заборонений Ліс і дізнаються, що істотою, яку Геґрід виростив у юності, був велетенський павук Араґоґ, що не має відношення до нападів на учнів. Незабаром зникає Джині Візлі. Напис на стіні стверджує, що «її скелет вічно лежатиме у Таємній кімнаті».

За допомогою Рона і дівчини-привида Плаксивої Мірти (саме вона була жертвою трагічних подій сорокарічної давності) Гаррі знаходить вхід до Таємної кімнати. Також хлопці змушують професора Локхарта (який виявився шахраєм, що стирає спогади чарівникам і привласнює їхні подвиги) піти з ними. По дорозі Локхарт намагається врятуватися, стерши пам’ять хлопцям за допомогою поламаної палички Рона, але чари обертаються проти нього самого. Обвал каміння у підземній галереї відділяє Гаррі від Рона з Локхартом, і той прибуває до Таємної кімнати сам.

У кімнаті Гаррі знаходить непритомну Джині. Також він зустрічає юнака, який представляється йому Томом Редлом (він є «спогадом»). Гарі дізнається, що Таємну кімнату відкрила Джині, діючи під впливом Лорда Волдеморта, чиє справжнє ім’я — Том Ярволод Редл (анаграма — «Я Лорд Волдеморт»). Волдеморт заволодів волею Джині за допомогою щоденника, який згодом потрапив до Гаррі. Саме Редл 40 років тому став причиною загибелі Мірти (через що було виключено зі школи Геґріда).

Гаррі Поттер і Таємна кімната

Витягуючи життєві сили з Джині, Том Редл набуває могутності й намагається вбити Гаррі, наславши на нього василіска — велетенського змія, який раніше паралізував учнів. Аж тут прилітає Фоукс, фенікс професора Дамблдора, який приносить Гаррі Сортувальний Капелюх із захованим у ньому мечем Ґодрика Ґрифіндора. Фоукс викльовує очі василіскові, позбавивши його смертельного погляду, а Гаррі вбиває змія мечем. Фоукс також зцілює Гаррі своїми слізьми від поранення отруйним зубом василіска. Схопивши зуб, Гаррі встромляє його в щоденник і знищує Тома Редла. Джині оживає, всі інші паралізовані учні врятовуються, а Геґрід повертається з Азкабану.
Розв’язка
Дамблдор розганяє сумніви Гаррі стосовно того, чи правильно вчинив Сортувальний Капелюх, призначивши його у Ґрифіндор (адже тільки справжній ґрифіндорець міг би впоратися із мечем Ґодрика). Рон і Гаррі отримують по двісті очок за участь у цій історії, що дає Ґрифіндору змогу вдруге поспіль виграти Кубок Школи.

За допомогою Добі Гаррі дізнається, що щоденник Тома Редла було підсунуто Джині Луціусом Мелфоєм, батьком Драко. Добі зізнається, що є домовим ельфом родини Мелфоїв і що він намагався врятувати Гаррі, знаючи про зраду. Вдячний Гаррі повертає напівзнищений щоденник Луціусу, заховавши в нього свою шкарпетку. Луціус кидає щоденник разом зі шкарпеткою в руки Добі, й той розуміє це як традиційний жест дарування одягу господарем, що означає звільнення домовика від служби. Зрозумівши, що Гаррі перехитрив його, розлючений Луціус намагається напасти на хлопця, але звільнений Добі втручається і відкидає колишнього господаря чарами. Луціус залишає Гоґвортс, пообіцявши Гаррі, що на нього чекає такий самий кінець, який спіткав його батьків.

wikipedia


 

Книга

Гаррі Поттер і Таємна кімната - обкладинкаПісля подій, зв’язаними з філософським каменем, життя Гаррі проходить в спокійному темпі – він приїжджає в Гогвортс і починає свій другий навчальний рік, але одного разу він почув дивний голос із-за стін, який просив крові і смерті. Але на жаль ні Герміона, ні Рон цього голосу не чули. В цей час професор по Захисту від темних сил організовує клуб дуелянтів, де виявляється, що Гаррі вміє говорити на мові змій, а цим даром володів сам Салазер Слізерін. Після цієї пригоди всі ученики почали уникати Гаррі, а після того, як почались напади, неприязнь учеників до Гаррі стала ще більша. Далі Гаррі має зробити подвиг і всіх врятувати!!!

Публікація: Блумсбері Паблішинґ, 2 липня 1998 року
Публікація українського видання: 2 травня 2002
Видавництво: А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га
ISBN: 966-7047-34-2. Кільк.стор.: 252
Переклад: Віктор Морозов
Дизайн обкладинки: Владислав Єрко

 


 

Кіно

IMDB: 7.2/10

рік 2002
країна Германія, США, Великобританія
слоган «The second year begins November 15»
режисер Кріс Коламбус
сценарій Дж.К. Ролінг, Стівен Кловс
продюсер Майкл Барнатан, Девід Баррон, Кріс Коламбус
оператор Роджер Претт
композитор Вільям Росс, Джон Вільямс
бюджет $100 000 000
збір у світі $614 700 000
прем’єра 3.11.2002
тривалість 161 хв.

Актори

1. Деніел Редкліфф Harry Potter, $ 3 000 000
2. Руперт Грінт Ron Weasley
3. Емма Ватсон Hermione Granger
4. Річард Гріффітс Uncle Vernon Dursley
5. Фіона Шоу Aunt Petunia Dursley
6. Гаррі Меллінг Dudley Dursley
7. Тобі Джонс Dobby the House Elf, озвучка
8. Джим Нортон Mr. Mason
9. Вероніка Кліффорд Mrs. Mason
10. Джеймс Фелпс Fred Weasley
11. Олівер Фелпс George Weasley
12. Джулі Волтерс Molly Weasley
13. Бонні Райт Ginny Weasley
14. Марк Вільямс Arthur Weasley
15. Кріс Ранкін Percy Weasley
16. Том Фелтон Draco Malfoy
17. Джейсон Айзекс Lucius Malfoy
18. Эдвард Тадор-Поул Mr. Borgin
19. Дженні Таррен Aged Witch
20. Роббі Колтрейн Rubeus Hagrid
21. Том Найт Mr. Granger
22. Хезер Блісдейл Mrs. Granger
23. Ізабелла Коламбус Girl in Bookstore
24. Кеннет Брана Professor Gilderoy Lockhart
25. Пітер О’Феррелл Short Man – Daily Prophet
26. Бен Боровецкі Angus
27. Гаррі Тейлор Station Guard
28. Меттью Льюіс Neville Longbottom
29. Девон Мюррей Seamus Finnigan
30. Девид Бредли Argus Filch
31. Алан Рікман Professor Snape
32. Річард Харріс Albus Dumbledore
33. Меггі Сміт Professor Minerva McGonagall
34. Джемі Вайлет Vincent Crabbe
35. Джошуа Хердман Gregory Goyle
36. Міріам Маргуліс Professor Pomona Sprout
37. Джемма Педлі Penelope Clearwater
38. Джон Кліз Nearly Headless Nick
39. Гью Мітчел Colin Creevey, $ 45 000
40. Альфред Енок Dean Thomas
41. Елінор Коламбус Susan Bones
42. Шон Біггерстаф Oliver Wood
43. Рошелль Дуглас Alicia Spinnet
44. Емілі Дейл Katie Bell
45. Даніель Табор Angelina Johnson
46. Джеммі Йейтс Slytherin Quidditch Captain Marcus Flint
47. Ворвік Девіс Professor Flitwick
48. Віолет Коламбус Girl with Flowers
49. Пітер Тейлор Man – Moving Picture
50. Люк Янблад Lee Jordan
51. Скотт Фірн Adrian Pucey
52. Девід Холмс Adrian Pucey
53. Девід Мессам Slytherin Beater #2
54. Тоні Крістіан Slytherin Beater #3
55. Девід Черчард Slytherin Keeper
56. Джемма Джонс Madam Pomfrey
57. Ширлі Хендерсон Moaning Myrtle
58. Едвард Ренделл Justin Finch-Fletchley
59. Саллі Мортемор Madam Irma Pince
60. Луіс Дойл Ernie MacMillan
61. Шарлотта Скеч Hannah Abbott
62. Брендан Коламбус Boy in Study Hall 1
63. Роберт Ейрс Boy in Study Hall 2
64. Альфред Бурк Professor Armando Dippet
65. Леслі Філліпс The Sorting Hat, озвучка
66. Хелен Стюарт Millicent Bulstrode
67. Дейзі Бейтс Brunette Lady – Moving Picture
68. Девід Тайсолл Count – Moving Picture
69. Крістіан Колсон Tom Marvolo Riddle
70. Мартін Бейфілд Young Rubeus Hagrid
71. Роберт Харді Cornelius Fudge
72. Джуліан Гловер Aragog, озвучка
73. Лес Бабб Reader
74. Адріан Ролінз James Potter
75. Джеральдін Соммервіль Lily Potter