Розрахунок витрат при використанні електричного котла

8401

Котел, як генератор тепла, є основним елементом автономного опалення приміщення. Використовуючи в будинку систему опалення на основі електричного котла, у кожного власника звичайно ж виникає бажання звести витрати до мінімуму. Витрати на придбання та монтаж обладнання залежать від ряду факторів. Треба враховувати розташування будівлі, її розміри та особливості, режими проживання тощо.

Основним критерієм для вибору обладнання є теплотехнічний розрахунок, за результатами якого підбирається потужність установки і тип палива. У будинках з площею до 300 квадратних метрів найбільш високу ефективність показують електричні котли. Їх продуктивність дуже висока, а ККД доходить до 98%. Для установки електроопалення не потрібно підводити додаткові комунікації, як випадку з газовим обладнанням та трубами.

Електричні котли зручні своїми широкими можливостями автоматизації. Їх можна встановити практично в будь-якому місці, де є доступ до електричної мережі. Такий котел може використовуватися окремо або виступати у ролі додаткового джерела тепла до існуючої системи опалення.

Дані котли є екологічно чистими, для роботи такого пристрою не потрібно споруджувати окремий димар для відведення продуктів згоряння.

Визначення витрат електроенергії

Щоб правильно підібрати обігрівальне обладнання і визначитися з потрібною моделлю електричного котла, необхідно провести ряд розрахунків, враховуючи такі параметри:

 • Кількість контурів в котлі
 • Об’єм приміщення, що обігрівається
 • Кабель живлення
 • Напруга
 • Площа обігріву
 • Розмір бака
 • Об’єм теплоносія в контурі опалення
 • Час роботи в опалювальному сезоні
 • Продуктивність і ККД
 • Режим проживання
 • Середньодобову тривалість роботи при максимальному навантаженні

В електричних котлах простої конструкції температура теплоносія задається термостатом. Якщо при роботі котла відбувається підвищення температури вище встановленої, то ТЕНи відключаються. Коли теплоносій охолоне, знову відбувається їх включення.
У моделях електричних котлів, які оснащені блоками електронного управління, збільшення потужності котла відбувається в автоматичному режимі. Зазвичай, витримується крок від 1 до 2 кВт. Більш плавне регулювання відбувається в котлах, де є мікропроцесорний блок управління.

Для розрахунків використовуються усереднені значення, тому слід вводити поправки на температуру повітря, теплопровідність стін, тип теплоізоляції тощо.

Кабель для котла підбирається залежно від потужності обладнання. Можна скористатися простою емпіричною залежністю: для однофазних котлів площа січення кабелю в кв. мм повинна бути не менше потужності, вираженої в кВт. Для трифазних котлів залежність складніше. Установка пристроїв великої потужності повинна бути погоджена в інстанціях, які контролюють споживання електроенергії.

Як розрахувати витрати на обігрів

Для обігріву 1 куб. м будівлі потрібно приблизно 30-35 Вт. Ця цифра може коливатися залежно від рівня теплоізоляції приміщення. При площі 150 кв. м і висотою кімнат 3 м потрібен котел потужністю 15 кВт. При покупці краще віддати перевагу пристрою, потужність якого незначно перевищуює розрахункову.Котел завжди можна налаштувати на слабкий режим роботи, а ось нестача потужності призводить до низької температури в будинку, що компенсувати набагато складніше. Доведеться додатково утеплювати будівлю або встановлювати додаткове обігрівальне обладнання.

Щоб розрахувати потребу електроенергії за рік, необхідно знати потужність котла. Знаючи тарифи на електрику, можна дізнатися витрати на весь опалювальний сезон, і, порівнявши з вартістю експлуатації інших обігріваючих пристроїв зробити висновок, що більш вигідне.

Для цього потужність котла множиться на кількість годин у добу, у яких пристрій працює при безперервній експлуатації. Отриману величину можна розділити навпіл – котел не буде працювати з граничним навантаженням весь час, бо в період потепління потреба в опаленні сильно знижується. Вираховується місячна витрата, множенням на 30 днів.

Вважається, що опалення потрібно сім місяців у році. Ця цифра може бути скоригована залежно від кліматичних умов – для півдня України кількість “опалювальних” місяців буде меншою. Річна витрата енергії виходить перемноженням місячних витрат на тривалість опалювального періоду. Отримане число є неточним, реальна величина може відрізнятися на 15-20 відсотків.

Деколи середньостатистичним сумарним показником потужності опалювальних приладів на одного споживача вважається 3 кВт. Однак, практика показує, що цієї потужності часто недостатньо, особливо для районів з прохолодним кліматом.

Як зменшити витрати електроенергії

Електричне опалення в деяких випадках є досить вигідним, що можна розрахувати. Щоб зменшити витрати на опалення, рекомендується скористатися наступними порадами:

Найпростіший спосіб – утеплення будинку

Багато тепла витрачається через старі вікна, які часто щільно не закриваються. Сучасні пластикові багатокамерні, енергозберігаючі вікна помітно знижують витрати на опалення. Стіни утеплюються різними матеріалами з низькою теплопровідністю – пінопластом, мінеральними ватами тощо. Також є необхідність в утепленні фундаменту та покрівлі.

Оплата за багатотарифним обліком

Пікові навантаження припадають на періоди з 08:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00. Тому вигідно, щоб котел працював в нічні години, коли споживання електрики мінімальна, а розцінки низькі.

Розрахункові коефіцієнти до зонних тарифів на електроенергію становлять:

 • нічний з 23 год. до 6 год. — коефіцієнт 0,25 звичайного тарифу;
 • піковий з 8 год. до 10 год., та з 17 год. до 20 год. — коефіцієнт 1,8 тарифу;
 • напівпіковий з 6 год. до 8 год., з 10 год. до 17 год., з 20 год. до 23 год. — коефіцієнт 1,02

Постанова НКРЕ впроваджує зонний облік також і для побутових споживачів, але з іншими коефіцієнтами:

 • двозонний з 23 год. до 7 год. — коефіцієнт 0,7 тарифу, в інші години — звичайний тариф;
 • тризонний з 23 год. до 7 год. — коефіцієнт 0,4 тарифу, з 8 год. до 11 год. і з 20 год. до 22 год. — коефіцієнт 1,5 тарифу, в інші години — звичайний тариф.

Установка нагнітального обладнання для прискорення переміщення теплоносія

В результаті використання насосів гарячий теплоносій буде контактувати мінімальний час зі стінками котла, що дозволяє використовувати джерело тепла довше.

Застосування вентиляції з рекуператором

Цей пристрій буде повертати практично все тепло, що йде разом з нагрітим повітрям під час вентиляції приміщень. При використанні системи достатньої потужності взагалі не потрібно відкривати вікна для провітрювання. При цьому вологість і чистота повітря буде підтримуватися на оптимальному рівні.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Впишіть своє ім'я