Правила для роботи, часу і грошей

1057

Правила щодо роботи та грошейПереді мною ніколи не стояла задача знайти роботу. Я зажди був чимось зайнятий – якщо не було поточного замовлення, я вивчав нові технології і розширював коло замовників.

Врешті, ставши фахівцем широкого профілю, я зрозумів, що не став кваліфікованим спеціалістом у чомусь конкретному.

Така ситуація вигідна тим, що робота завжди знайдеться, але погана тим, що наявність замовлень не означає наявність відповідних грошей. А перехід на самостійну діяльність у ролі приватного підприємця визначив нові вимоги до організації робочого процесу. Довелося вводити особисті правила щодо відношення до праці, часу, грошей.

 • Прискіпливо обирай замовника і знай собі ціну.
  Часто вже з перших слів при спілкуванні видно, яким буде замовник. Не потрібно хапатись за всі проекти, які пропонують. Тим більше, що робота в інтернеті шукається швидко і для різноманітних фахів. Якщо ж замовник довго розмовляє, нудно розпитує про те, як і що ви плануєте робити, посилається на ваших конкурентів, вказує, як краще робити (це окрема тема)… тоді нагадайте йому, що потрібно довіритись спеціалісту (яким ви являєтесь) і дочекатись зробленої роботи після чіткого замовлення (яке вартувало би оформити письмово).
  Для себе треба визначити вартість робочої години (дня) і проводити розрахунок вартості робіт згідно цього тарифу, зважаючи на кількість часу, що витратиться на проект. Зменшувати цей тариф – обкрадати себе.
 • Не роби більше, ніж домовлено.
  Часто бажання зробити роботу краще і в більшому об’ємі, щоб замовник був приємно здивований і задоволений, призводить до протилежного ефекту. У більшості випадків така ініціатива або залишається непоміченою, або викликає реакцію: “Це зайве. Заберіть”. Тобто, ви опиняєтесь тричі у програшу – витратили час та ресурси на додаткову роботу, потім на її усунення, а також не дістали позитивної оцінки від замовника.
 • Якщо пропонують гроші, потрібно брати.
  Замовник питає, чи дати аванс? Однозначно – так, потрібно брати будь-який аванс. Не потрібно робити виключення для знайомих-родичів, не потрібно зневажати маленькими сумами. Дайте відчути замовнику, що він не просто оплачує роботу, а інвестує. Про те, що аванс дисциплінує обидві сторони – і замовника, і виконавця, думаю, говорити зайвий раз не потрібно. В моїй особистій практиці не було випадку, коли хтось дав аванс, а потім зажадав його повернення (хоч були випадки, коли після авансу співпраця припинялась).
  Так само не варто відмовлятись від грошей, якщо замовник захотів оплатити більше домовленої суми (бувають і такі випадки). При цьому можна навіть розказати про те, що у вас були додаткові витрати, що робота зайняла більше часу, ніж передбачалося.
 • Не зменшуй озвучену вартість робіт.
  Знайте собі ціну і не віддавайте грошей, які вже до вас прямують. Озвучена ціна – це вже конкретні гроші, які приготувались до подорожі у вашу кишеню. І раптом ви кажете: “Добре, зроблю знижку”. Гроші можуть розгубитись і навіть образитись. Якщо потрібно піти назустріч клієнту, запропонуйте якусь додаткову роботу, яку ви можете зробити на розмір задуманої знижки.

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Впишіть своє ім'я