Ми на кометі Чурюмова-Герасименко

3767

Тільки що відбулась неординарна подія в історичному, цивілізаційному шляху людства: ми здійснили посадку на комету Чурюмова-Герасименко.

Ми – це, якщо брати більш вузько, Європейське Космічне Агентство при співробітництві з іншими країнами світу. Посадка – це прикріплення на поверхні комети модуля Philae, що відокремився від космічного апарата Rosetta.  А Клим Чурюмов та Світлана Герасименко – народжені в Україні (в радянські часи) вчені, які виявили комету 45 років тому.

esaРозетта десять років мандрувала Космосом, аби врешті повільно наблизитись до комети таким чином, щоб стати її супутником, а не просто зробити селфі на її фоні, пролітаючи повз. Тепер будем чекати, що цікавого про ядро комети скаже нам зонд Філе. А дані можуть виявитись сенсаційними – раптом ми знайдемо там візитку Яроша органічні речовини…

Тут можна було дивитись пряму трансляцію з центру управління:
http://new.livestream.com/ESA/cometlanding

Щоб нагнати трохи містичності 🙂 дам відео зі “звуками”, які начебто видає комета. Насправді, це адаптовані та прискорені в 10 тис. разів магнітні коливання, викликані іонізацією нейтральних частинок, що вириваються з тіла комети. Може хтось розпізнає у звуках якесь послання від інопланетян?

Комета була виявлена 23 жовтня 1969 року Климом Чурюмовим у Києві при дослідженні фотопластинок, які зробила Світлана Герасименко в Алма-Атинській обсерваторії.

Власне, що таке комета Чурюмова-Герасименко? Це величезна брила чогось льодоподібного неправильної форми – наче дитяча іграшка-качечка. Розміри качечки – приблизно 2 на 5 кілометрів.

Comet_67P_Philae_landing_site

Для порівняння – отак комета виглядала би на фоні такого немаленького міста, як Лос-Анджелес.

комета на фоні міста

Обертається комета довкола Сонця з періодом в 6,45 років. На даний момент відстань до місця події становить 490 мільйонів кілометрів. Сигналу потрібно півгодини, щоб дійти до Землі.

Ось схема підльоту Розетти до комети – довелося використовувати гравітацію Землі та Марсу, щоб вийти на правильну траекторію з правильною швидкістю.

rosetta-comete-churyumov-gerasimenko

Зважаючи на походження Світлани Герасименко та Клима Чурюмова, можемо вважати комету 67P/Churyumov-Gerasimenko українською. 🙂 Зараз Чурюмов професорує в Київському Університеті (член-кореспондент НАНУ), а Герасименко переїхала в Душанбе і продовжує досліджувати комети.

Ось вони у 2004 році під час підготовки місії Розетта до старту (ракета у них за спиною).

Churyumov & Gerasimenko

Під час трансляції в залі був присутній сам Клим Чурюмов, а зі Світланою була розмова через телеміст. Важко уявити, які в цей момент у них були відчуття… В 1969 році відкрили існування комети, а в 2014 на цю комету висадився роботизований дослідницький модуль… фантастика…

Rosetta-Churyumov-Gerasimenko

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Впишіть своє ім'я