Історія про Men At Work – Down Under

400

Зазвичай, не вслухаюсь в тексти пісень. Ну там тутті-фрутті, нозі-босі та й годі. Головне, щоб звуки голосу гарно лягали в мелодію.
Я колись намагався перекласти англомовні пісні, які мені подобались, але замість глибоких філософських текстів, які мені там ввижались, отримав повне розчарування.
Тому і до цієї пісні “Down Under” (ех, молодість, ностальгія) я ставився поверхнево: ну там фан лов, тейк камон та й годі. Правильно почути і перекласти це видавалось неможливим.

Але ж відеоряд явно ілюстративний і розказує про щось конкретне. Довелося погуглити, і тут, як воно буває, виринула ціла історія, яка заслуговує на створення окремого кінофільму.
Група Men At Work – з Австралії. Тому мало того, що в них акцент досить чудернацький, так ще й тексти крутяться довкола вузької австралійської специфіки та теми сприйняття австралійців у світі.
Наприклад, land Down Under – це так називають Австралію (ну, логічно, з точки зору європейця), сендвіч Vegemite – це популярна закуска в Австралії. Ще є відсилки на наркоманську тематику. У кліпі присутні й інші сценки, які я б назвав просто дуркуванням веселих творчих людей, але музиканти впевнено заявляли, що це символи пограбування країни жадібними людьми та символи втрати ідентичності країни внаслідок “надмірного розвитку та американізації”. Ну, менше з тим.

І от пісня стає шалено популярною.
У грудні 1981 року вона посіла перше місце в Австралії, потім очолила чарт Нової Зеландії, потім – чарт Канади.
На початку 1983 року вона очолила хіт-паради в США та у Великій Британії.
Пісня звучить під час титрів “Крокодила Данді в Лос-Анджелесі”. Men at Work виконали цю пісню на церемонії закриття літніх Олімпійських ігор 2000 року в Сіднеї. Пісня увійшла в топ-100 найкращих пісень 1980-х за версією американського кабельного телебачення… тощо, тощо, тощо…
Аж одного разу…

Аж одного разу в 2007 році в одній телевізійній вікторині прозвучало дивне запитання: яку дитячу пісню містить “Down Under”? Правильною відповіддю була: “Kookaburra”.
А у пісні Kookaburra несподівано знайшовся правовласник, якого одразу відвідала геніальна ідея – ну, ви розумієте.
І от почалися судові справи, які врешті закінчились тим, що 4 лютого 2010 року суддя Джейкобсон постановив, що авторські права були порушені через те, що “Down Under” у партії флейти відтворює “суттєву частину Кукабарри”. Апеляції були безуспішними.
Я не знаю, який кенгуру наступив на вухо судді Джейкобсону, але знайти там плагіат – ну, це треба мати розвинену фантазію і неабияку силу волі. Напевно, треба подякувати судді, що поки плагіатом не вважається використання семи нот у музиці, але ж це лише поки.

Удар був досить чутливим, і, кажуть, саме через стрес і депресію, викликані позовом правовласників, у 2012 році помер флейтист групи Грег Хем. Це він грає на флейті отам на дереві.

Порівняння пісень:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Впишіть своє ім'я