Загубили закордонний паспорт. Що робити?

4025

На жаль, в кожній подорожі, навіть дуже хорошій, можуть трапитись неприємні моменти. Якщо український турист, що знаходиться за кордоном, загубив свій закордонний паспорт – що робити в такому випадку? Як людині в незнайомій країні повернути собі легальне становище?

Що робити при втраті паспорта за кордоном?

Найпершим кроком є попередня підготовка ще до виїзду за кордон, особливо, якщо турист вирушає у подорож самотужки, без групи і туру. Фахівці рекомендують перед подорожжю залишити невеличкі записочки у важливих документах, в яких зазначалися б контактні дані власника, адреса готелю, де зупиниться турист, е-мейл. У світі ще залишились добрі люди.

Загубили закордонний паспорт України

 

Варто мати в запасі кілька фотографій 3.5х4.5 см – в разі виникнення подібних проблем вони будуть необхідними, тож не доведеться витрачати часу на їх вироблення (при оформленні візи все одно вони потрібні – чому б не зробити кілька фото про запас?).

Також потрібно записати номер телефону і адресу українського консульства в місті, країні, куди відбудеться подорож. Ці дані варто перевірити, тому що вони регулярно поновлюються, а на офіційних сайтах цих структур часто “забувають” повідомити про зміни. Ну і суттєво зменшить кількість бюрократичної тяганини заздалегідь зроблені ксерокопії закордонного паспорту і візи (або фотографії).

А тепер до самої ситуації втрати документу. У випадку зникнення закордонного паспорту України не варто робити двох речей: панікувати і тягнути час. Одразу потрібно звернутись до місцевого відділку поліції. При цьому варто розуміти, що не завжди поліцейські зможуть зрозуміти поширені мови (наприклад, англійську) – варто заздалегідь підготувати кілька речень місцевою мовою, які б окреслили ситуацію перед представниками правоохоронних органів. Там туристу повинні видати дуже важливий для подальшого документ – довідку, яка підтверджує, що ви дійсно звертались в поліцію з заявою про пропажу закордонного паспорта.

З цим документом і фотографіями варто прямувати до українського консульства. Часто в цих установах вимагають наявності двох свідків – громадян України, які б підтвердили те, що ви теж громадянин України, хоча ця вимога ніде не прописана юридично. Якщо турист подорожує сам, можна спробувати знайти якийсь осередок місцевої діаспори, спільноти тощо, але в разі відсутності свідків консульство допоможе вирішити цю проблему.
Якщо в цій країні немає українського консульства, варто знайти його в сусідніх найближчих країнах (довідки, інтернет) і зателефонувати туди з питанням: “Що робити далі?”

У консульстві потрібно написати заяву про видачу тимчасового свідоцтва на повернення. Для цього треба мати вище згадані документи і, бажано, якісь документи, що підтверджують особу подорожуючого (водійські права, ксерокопія українського паспорта тощо). В такій ситуації обов’язковою є сплата консульського збору – в більшості європейських країн він становить 40 євро. Якщо немає можливості сплатити збір також потрібно написати клопотання, в якому вказати причину неможливості оплати, мають допомогти. В разі потреби надання запиту в Україну цей процес може затягнутись, але якщо все добре, то отримання свідоцтва займає один день.

Тимчасове свідоцтво на повернення діє терміном на 30 днів. Зазвичай його обмежують в строках до запланованого рейсу відправлення.

Після повернення на батьківщину турист протягом трьох днів повинен завітати до місцевого ВВІР-у (ОВІР), віддати туди свідоцтво і почати виробляти новий закордонний паспорт. Хоча, в деяких іноземних консульствах нашої країни говорять, що свідоцтво все одно одноразове, тому його можна залишити собі “на пам’ять”.

І, як висновок, найкорисніша порада українським туристам – будьте уважні і не губіть закордонні паспорти!

2 КОМЕНТАРІ

  1. А що відбувається коли просиш нову візу? Які печатки про повернення видно, якщо це білий паспорт?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Впишіть своє ім'я