Особливості роботи індукційних, електродних, тенових котлів опалення

5839

Електричні котли поступово витісняють види на твердому і газовому паливі. Газ та електрика конкурують між собою на ціновому рівні, що створює конкуренцію між теплогенераторами двох видів: газовими і електричними. Справді економічними вважаються не всі котли, а тільки ті, у яких коефіцієнт корисної дії (ККД) високий. Розглянемо деякі види електрокотлів та проаналізуємо їх.

Переваги опалення будинку електрогенератором

Щоб зрозуміти, чи дійсно вигідно опалювати будинок електрокотлом, потрібно оцінити його ККД. За оцінкою цього показника можна зрозуміти, як ефективно відбувається перетворення електрики в тепло.

Показник ККД у всіх типів електричних котлів дорівнює приблизно 95-97%. А заяви про те, що нові моделі супер економічні всього лише рекламний хід. Пояснити це можна, використовуючи шкільну програму з фізики, де зазначено, що енергія взятися просто так нізвідки не може. З’являється вона шляхом перетворення з іншого виду енергії, в нашому випадку – з електричної в теплову. Але якщо порівнювати витрати з газовими генераторами, то вони нижчі в 1,5-2 рази.

Другий важливий критерій: для установки теплового генератора електричного типу не потрібно спеціально обладнаного приміщення будинку. Встановити котел можна в будь-якому місці, що підходить по дизайну. Так, наприклад, можна підвісити котел на кухні в дерев’яному будинку і він не порушить загальний інтер’єр. Крім цього спеціальна витяжка і дозвіл на встановлення подібної техніки не є необхідними.

Особливості роботи

За типом нагріву теплоносія електричні котли поділяють на види:

 • Тентові
 • Індукційні
 • Електродні

Всі вони мають свої особливості роботи. Крім цього, їх ще поділяють залежно від потужності на настінні двофазні, живлення яких відбувається від 220 В, і трифазні, яким потрібно 380 В. Всі вони можуть бути одно- і двоконтурні, автоматичні і механічні.

Тенові котли

Тентові котли працюють як електричний чайник. Їх нагрівальний елемент – тент – трубчасті нагрівальні елементи. Особливістю роботи тенового генератора являється те, що вода в системі нагрівається в проточному стані. За рахунок цього відбувається природна циркуляція. Основний плюс тентового котла це його невеликі розміри і стильний дизайн.

Монтувати теновий котел просто, є пускова і терморегулююча система, яка регулює і контролює температуру в системі. Датчик температур на теновом котлі може бути двох типів: ті, що підтримують температуру в ланцюжку, або ті, що контролюють температуру в будинку загалом. Звичайно, другий варіант більш доцільний, але вимагає додаткового монтажу приладів в кімнатах. Тентові котли можуть працювати з будь-якими видами рідин, навіть з незамерзаючими.

Судячи з відгуків про роботу електрокотлів, головний недолік тенової системи – це поява накипу на внутрішніх стінках і тенах. Це збільшує споживання потужності і зменшує тепловіддачу. Рахунки в зимовий час за споживання електроенергії можуть зрости в 2 рази.

Електродні котли

Нагрівання в електродних котлах здійснюється за рахунок електродів. Струм від електродів через опір води призводить до нагрівання.

Найважливіше, що електричні електродні котли не утворюють накип, бо іони рухаються тільки в потрібному напрямі і частота їх полярності змінюється залежно від мережі – 50 Гц.

Які переваги мають електродні котли:

 • Електродні котли мають невеликі розміри.
 • Регулювання температур в системі виконується плавно.
 • Невисока вартість відносно газових апаратів.
 • Безпечність використання. При витоку води із системи загоряння не відбудеться.

Які недоліки?

Вода в системі повинна бути певної щільності. Зробити підготовку самостійно без спеціального пристрою складно. Незамерзаючі рідини неприпустимі для використання. Складно регулювати постійну циркуляцію в системі. А з її перепадами вода може закипіти. А у випадку недостатньої кількості рідини котел припинить роботу. Електроди потребують періодичної заміни, так як з часом вони знищуються, а це знижує працездатність обладнання.

Індукційні котли

Нагрів у такому котлі відбувається під впливом сили електронної індукції. В системі генератора нагрівається спеціальний елемент з феромагнітного сплаву. Конструкція має вигляд трансформатора, захованого в спеціальний зварний корпус.

Індукційна котушка захована в герметичну ємність, що запобігає попаданню води з системи елементу нагрівання. Функцію вторинної обмотки відіграє в такому випадку короткозамкнений трубопровід або сердечник. Сердечник передає енергію нагрівання теплоносія, який циркулює в системі котла. Вся робота індукційного котла ґрунтується на дії електромагнітної сили.

Плюси індукційної системи:

 • Не може бути несправності нагрівальної частини.
 • Немає роз’ємних з’єднань, а значить, не потрібні ремонт та обслуговування.
 • Накип практично не з’являється.
 • Теплоносієм може бути незамерзаюча рідина.
 • З точки зору безпеки індукційний котел стоїть на першому місці серед інших теплових приладів.

Недоліків в індукційного теплогенератора практично нема. Лише висока ціна на техніку і великі розміри можуть відлякати покупця.

Відгуки про електричні генератори

Якщо відштовхуватися від численних відгуків та рекламних заяв виробників, можна виділити низку переваг, які відносяться до електричних котлів: економічність, простота конструкції, не потрібно купувати і транспортувати матеріальне паливо, не треба думати про конструкції димоходу, не буде вибуху від витоку газу, нема шкідливих викидів – котли екологічні.

Економічність електричного котла залежить від його ККД. Але у всіх електричних котлів цей показник приблизно однаковий. Виробники заявляють, що для роботи індукційного типу необхідно кількість енергії на 20-30 % менше, ніж у всіх інших видів. Коштує такий котел дорожче, зате покупець виграє на обслуговуванні та щомісячних рахунках. Чи це дійсно так? – задає питання elektrokotly.com.ua
Це всього лише вигадка виробників. ККД в індукційних котлах безпосередньо залежить від розсіювання тепла біля приладу. Закони фізики ніхто не відміняв – з 1 кВт електроенергії не може вийти більше 1 кВт тепла. До цього всього не враховується нагрівання котушки, так як провідник має ненульовий опір.
Говорячи про довговічність електрокотлів, виробник обіцяє роботу понад 30 років, а якщо це індукційний тип, то не менше 50 років. Чи дійсно це так?
Мідний дріт, якою обмотана частина індукційного генератора, дійсно прослужить довгий час, бо вона не боїться перепадів напруги та перегріву. А при належному догляді і правильному охолодження цей термін збільшиться в 2-3 рази.
Руйнування сердечника буде відбуватися в будь-якому випадку. На нього будуть впливати циклічність «нагрівання-охолодження», шкідливі домішки рідини, яка циркулює в системі. Але витривалості серцевини вистачить для роботи на 10-20 років.
Транзистори, які входять у схему живлення можуть бути різної якості. Якщо пощастить, то котел прослужить більше 30 років, але неякісні китайські аналоги можуть пропрацювати не більше 10.
Термін служби тенового нагрівального приладу невеликий. Накип, який наростає на тені, зменшує термін використання в рази.

Безшумність, за словами виробника, властива лише індукційним котлам. Але як насправді? Якщо говорити про електричні системи типу бойлера, то шуму не буде в будь-якому випадку – акустичних коливань в системі просто немає. Шум може виникнути тільки від роботи насоса, який може бути встановлений в систему.
Але, треба зазначити, що для роботи будь-якого електричного котла можна використати циркулюючий насос, який діє безшумно.

Недоліки електричних котлів

Основний недолік електричних котлів: при протіканні води робота не припиняється. Якщо говорити про індукційні системи, де сердечник буде нагріватися, корпус може розплавитися. Запобігти цьому можна лише перекривши систему електроживлення в перші 5 хвилин. Тому важливо вмонтувати в систему датчик автоматичного відключення. Але коштує такий апарат недешево. Хоча, якщо врахувати які неприємності може чигати дерев’яний будинок, то варто не економити на цьому.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Впишіть своє ім'я