Вікіпедія та спроба освоїти двигунець МедіаВікі

862

wikipedia вікіпедіяМожливо підсвідомо на мене подіяли слова “навіки-віків” у пості про новий гімн України, але чогось потягнуло більш детально ознайомитись з механізмом Вікі. Всі, звичайно, знають про Вікіпедію – гігантське гіпертекстове середовище енциклопедичних даних, де самі користувачі формують сторінки. Часто інформація в такому випадку не є достовірною або виявляється дещо викривленою, але основною перевагою Вікіпедії є її об”єм – адже лише величезна кількість людей в стані наповнити сайт такою величезною масою інформації (часто – унікальної).

Вікіпедія працює на двигунці MediaWiki. Кожен може завантажити це вільне програмне забезпечення і спробувати використати на своєму сервері. Опишу свій початковий досвід роботи з ним.

Виявилось, що в МедіаВікі принципи роботи з контентом цілковито відрізняються від розповсюджених CMS, до яких я звик. Навіть спроба освоїти Drupal, в свій час, не супроводжувалась в мене такими затупами.

Якою операцією першою, як правило, мав би оволодіти користувач (перед такою операцією, як продвижение сайтов)? Ну, напевно, “створити нову сторінку”. Виявляється, що нема ні кнопки, ні пункту в меню, яка б дозволила реалізувати таку нехитру, але фундаментальну, функцію. Щоб взнати, як створити нову сторінку, довелось лізти в мануали і в Гугл.

Тут відкрився інший “приємний” сюрприз: документація до програми створюється теж на основі спільного редагування (на тому ж двигунці). Тому потрібної інформації українською мовою може і не бути взагалі. Тобто, мануал українською ніби формально частково існує, але він куций. Щоб взнати більше, треба читати англійською.

Що ж я взнав? Ви будете сміятись: замість того, щоб додати в інтерфейсі якусь кнопочку “Створити нову статтю (сторінку)”, автори продукту радять (в окремому розділі FAQ!!!) використати три інших варіанти, об”єднаних одним принципом – через дупу. Це значить, мені потрібно або вже більш-менш розбиратись у програмі та її термінології, і/або робити кілька зайвих кліків, щоб досягти бажаного.
І це, повторюся, була спроба лише створити нову сторінку.

Про те, скільки часу було вбито, щоб розібратись, як використовувати Категорії, чи те, як змінити тексти і заголовок на головній сторінці та змінити пункти в меню, я вже мовчу. Кожна операція, кожен пункт вивчення страшенно важко дається (через тонни водянистих незрозумілих мануалів) і викликає страшенне роздратування своєю черездупістю.
Оцінюю черездупість МедіаВікі десь у 70 відсотків.

Звісно, що кожен продукт вимагає пристосування до своєї специфіки, і що я врешті освою Вікі, але, як на мене, в продукті МедіаВікі є кілька явних великих недоліків.
1. Відсутність інтуїтивного інтерфейсу (і взагалі нормального механізму) для управління контентом, а також доступних для простого розуміння мануалів на цю тему.
2. Мовна плутанина. Залежність назв функцій/об”єктів від мови і повна мовна анархія в документації.

Оновлено: Спробував поставити одне з найпопулярніших розширень: CategoryTree. При використанні видає помилку 1054: Unknown column 'cl_type' in 'order clause'
Як дивно, що розширення звертається до колонки, якої в базі МедіаВікі не існує. Може в старій версії десь і була, а тут нема. Ну, такого роду свинські речі, коли програмісти навіть не перевіряють працездатніть своєї роботи, серед безплатних продуктів не рідкість.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Впишіть своє ім'я